Lelki konferencia

Csoma napok 2020 a világhálón!

     Ha nincs koronavírus, ma, április elsején este, holnap reggel tömegesen érkeznének a 30 éves „születésnapját” ünneplő Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület „felköszöntői”, s köztük a Kőrösi Csoma Sándor – Sorskérdéseink című konferenciának a résztvevői, előadói.

     Ám a sors – nevezzük így a mögé nem láthatót, nem akarta, vagy megakadályozta ezt. És más medrekbe terelte az egész jelenlegi világ folyását, folyamatainak tömkelegét, s most hallgatva a „mindenki maradjon otthon” ésszerű felhívásra, ülünk a magunk gondjaival és aggodalmaival, s szorongva várjuk, hogy mi lesz még, „honnan uszulnak ránk új ordas eszmék, fő-e új méreg, mely közénk hatol”, s „meddig lesz hely, hol fölolvashatol”, azaz fölolvashatunk, hogyan és mikor lesz ennek a katasztrófa-áradatnak vége.

     Ám a világnak – még a korlátok közé szorított útjain is – mennie kell tovább. És jó, ha teljesen nem zökkenünk ki életünk, tudatunk, a bennünket, szellemi mivoltunkat foglalkoztató problémakörből, s mégis – ha „virtuálisan” is, összegyűlünk Kovásznán és Csomakőrösön, nagy elődünk szülőföldjén az ő szellemisége mögött felsorakoztatott problémáinkkal, múltunk és sorsunk kérdőjeleivel, s e kérdőjelekre keresett-kutatott válaszainkkal, melyeknek vázlatát honlapunkon mutatva fel egymásnak, s egyben annak a nagy nemzeti közösségnek, melyet ezek a problémák ugyanúgy feszítenek.

     S tesszük ezt otthon, a virtuális tér számunkra kirendelt helyén, a jelen időben – mely magunkba is néző konferenciánk megtervezett ideje is – bízva abban, hogy vesztegzáraink rövidesen föloldódnak, s ha korábban nem, legalább ősszel személyesen, nemcsak szellemi, de fizikai mivoltunkban is együtt lehetünk.

     Ám ezekben a pillanatokban várjuk sorsunk – a magyar múlt, kulturális és genetikai múltunk – kutatóit erre a lelki konferenciánkra, hogy ott vagy itt mégis együtt lehessünk. És várunk mindenkit, e honlap olvasóit is, hogy gondolataikat, melyeket a mi gondolatainkhoz hozzá tudnak vagy akarnak kapcsolni, szintén küldjék el. S ha túllépjük a három napot? Vagy akár vitává bomlanak gondolataink előrevetített gyökerei , nemcsak lelki, de szellemi is lenne ez az együttlét.

     A kapuk, kapuink nyitva vannak!

                                                                                                         Gazda József

Gyerő József polgármester köszöntő üzenete

Kőrösi Csoma Sándor szellemiségében kereső-kutató tisztelt szakmabeliek,
kedves ünneplő, emlékező honfitársaim!

 A mindannyiunk mozgásszabadságát korlátozó nemkívánatos közegészségügyi helyzetre való tekintettel, 2020 április havában sajnos rendhagyó módon, csupán a lelki- szellemi térben gyűlhetünk össze, hogy meggyújthassuk itt, Kovásznán és Csomakőrösön, a tudós világ nagyrabecsülését kivívó, messze tájon ismert és elismert orbaiszéki földink munkásságát, eszmeiségét megidéző, hagyatékának éltetését, továbbadását célul kitűző tudományos konferencia fáklyáit.
    Újra találkozunk, hiszen, bár közvetlenül tapasztaljuk, amint a személyes együttlét formáit, az emberi cselekvés módjait átszabhatják ugyan pillanatnyi, sajátos külső körülmények, – mint ahogy a „zarándok” “nagy útjának” nyomvonalát is újratervezésére késztette a Konstantinápolyban éppen javában tomboló pestisjárvány – de Ővele valljuk, hogy a kitűzött cél, az irányt mutató elvek és álmok fel nem adása, önmagunk örökös keresése, az igazság kutatásának erkölcsi kényszerűsége, az egyetemes értékekhez való igazodás szükségessége érző-gondolkodó emberi mivoltunk állandó  meghatározói.
    Találkozunk, hogy ihletet merítsünk az „álmodozó kutató” életpéldájából, az általa képviselt erényekből, hogy ismereteket, kutatási eredményeket egybevetve, együttes hittel és együttes erővel tágítsuk szellemi látóhatárainkat, megszilárdítsuk egyéni és közösségi  önazonosság tudatunkat.
    És, ha e napokban a külsőségekben visszafogottságra kényszeredetten járhatjuk is csak be Kőrösi Csoma Sándor szellemi útjait, újabb alkalom a virtuális térbe száműzött konferenciánk, hogy  államhatárok fölötti összetartozásunk újbóli megvallásaként,  ismételten bizonyíthassuk: igen, van még nekünk “mi lelkesíthet”, van „mi e kuszált jelenben egyesíthet”!
    Kovászna és Csomakőrös mindenkori polgármesterének ezért kell ismételten a hála és a köszönet szaván szólnia mindazok irányába, akik elmulaszthatatlan kötelességüknek tekintették felmutatni, továbbadni, itt, a Kárpát-kanyarban és bárhol a nagyvilágban a „szegény, árva magyar” szellemiségét. Akik megálmodták, majd kitartó rendszerességgel megszervezték, akik támogatták, akik tudományos munkájukkal rangot adtak és elismertté tették a településünk immáron 3 évtizedet maga mögött tudó, székely ifjak megannyi generációjának nemzeti öntudatát, értékítéletét formáló, a helyi közösségnek igazodási pontot nyújtó, kulturális nagyünnepét, a Csoma Napokat.  
    Kiemelt elismerés illesse a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Gazda József tanár úr  felbecsülhetetlen munkásságát.

    Tisztelt hölgyek és urak!
    A fenti gondolatok tükrében hiszem, idén is kijelenthetjük: a tudományos konferencia munkálatainak bezárta után, ha még bőven maradnak is megválaszolatlan kérdéseink, most sem mondjuk majd a költői „mámortalan, tompa szót: Hiába..”, hiszen a nagy előddel, a népünk eredetének kutatásába idegen tájon beleroskadt földinkkel és az egymással való gondolatbeli együttlét ez alkalommal is páratlan lehetőségét szolgálja szorosabbra fűzni, mélyebbre gyökereztetni a minket, a Kárpát-medence magyarjait megtartó és összezáró, tápláló és erősítő nemzeti kötelékeket.
    A konferencia minden kedves résztvevőjének hasznos,  tartalmas „együttlétet” kívánok.

                                                                                                         Tisztelettel,
                                                                                             Gyerő József, polgármester

Előadások

Az elvárásaink görbe tükre (Virágvasárnap)

Virágvasárnapi istentisztelet – Igehirdető: Szőcs Endre

Néhány dokumentum értékű fénykép  búcsúzóul.
Köszönet érte Bogdán Zoltánnak Csomakőrösről!

Oldal megosztása Facebookon

5 thoughts on “Kőrösi Csoma Sándor Napok 2020”

  1. Az első nap 14-en „kértek szót”. Rendhagyó módon (most itt minden rendhagyó!!!), nem osztottuk be előadónkat, ki-ki ahogy „megérkezett”, rögtön „megkapta a szót”. Így lesz ez holnap is, holnapután is. Kérjük a „széleskörű hallgatóságot, sőt: a résztvevőket” is, hogy a „meghallgatott” előadásokra reagáljanak is, szóljanak hozzá. Így válik, így válhat „még élőbbé” konferenciánk!!

  2. Köszönjük a lehetőséget

    Kőrösi Csoma Sándor őshaza és Kelet – kutató, nyelvtudós emléke a célratörő székely konokság, fogcsikorgató tenni akarás, megacélozott akaraterő és önsanyargató kitartás örök példájaként él a magyar köztudatban, valamint öregbíti jó hírünket szerte a nagyvilágban.
    Emlékének megőrzése, és magatartásának gyakorlása, 178 esztendővel a létből való távozása után is kötelességünk, és az marad az utánunk következő nemzedékek számára is. Ebben sokat segít a Gazda József tanár úr által április elején évi gyakorisággal megszervezett, Csoma szellemiségét idéző, és munkásságának folytatására sarkaló konferencia. Az idén azonban a dühöngő járvány miatt ez sajnálatos módon elmaradt, de legalább a virtuális térben a lelkünk összeérhet. Köszönjük a lehetőséget!

    Sepsiszentgyörgy Bedő Zoltán
    2020. április

  3. Gratulálok ehhez az újszerű digitális tájékoztatási formához!
    Reméljük, hogy a 2021-ben megjelent kötet teljes anyaga minél előbb olvasható lesz digitálisan is az Egyesület honlapján.
    Javasoljuk, hogy a képek méreteinek (túlzott) csökkentése ne menjen az értelmezhetőség rovására.
    Pl. ilyenek a 2021-es kötetben a 100. oldal (levélmásolat), 134. oldal (1. ábra), 190. oldal (2. táblázat és 2. ábra), 11., 188., 242., 246-249., 268. oldal (térképek), 343. oldal (a tatárlakai korongok jelei) ábrái.
    A lábjegyzetek a túlságosan kicsi betűméret miatt idősebbek számára alig olvashatók.
    Érdemes lenne odafigyelni arra is, hogy a beküldött tanulmányok és az élőben is elhangzott előadások aránya ne lépjen túl egy egészséges mértéket.

    Fehér Bence írásában (a Lelki konferencia digitális anyagai közt) a billentyűzeten az „R” mellett álló „T”-t rögzítette a szerkesztő (ezért ott FEHÉT olvasható) — érdemes lenne javítani. Örvendetes, hogy a nyomtatott változatban már helyesen szerepel.

    Példaértékű, hogy Erdélyben, a magyarok lakta területek keleti peremvidékén valósul meg a klasszikus akadémiai tudomány, a Magyarságkutató Intézet és az amatőr kutatók szakanyagainak együttes bemutatása, megvitatása!
    További sok sikert kívánunk!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Kőrösi Csoma Sándor Egyesület

Cím: 525200 Kovászna, Piliske utca 2 sz., Románia
Email: info@csomaegyesulet.hu
Tel.: +40 724 541 246

IMPRESSUM

Felelős Kiadó: Ferenczné Szőcs Éva
Szakmai tartalomfejlesztés: Flórián Csaba
Webdesign: Keresztes Jenő

Kőrösi Csoma Sándor Alapítvány

Adószám: 18056594-1-42
Cím: 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B.
Alapítványunk számlaszáma:
11742104-20025919-00000000

Az 1990-ben létrehozott alapítvány eredeti céljai között szerepelt egy Emlékház létesítése Csomakőrösön, Múzeum és dokumentációs központ alapítása Kovásznán, Csoma-kutatások ösztönzése, az anyanyelvi kultúra ápolása a nagy tudós szülőföldjén.

Feliratkozás hírlevélre

Szeretne mindig időben értesülni a legújabb hírekről, eseményekről, bejegyzésekről?

Kérjük iratkozzon fel hírlevelünkre!




Scroll to Top