"A múltat is teremteni kell, mert különben nem tudjuk, hogy milyen volt"

(lIlyés Gyula idézet)

Viziné Debreczy Ildikó

     A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor napok keretében megrendezett tudományos konferencia fontos céljai közé tartozik a magyar múltkutatás. Jelen esetben, a nemzeti összetartozás évében különös jelentőséget kap az emlékezet-kultúra erősítése, Kőrösi Csoma Sándor életével és munkásságával kapcsolatosan. A múltat, bár elfedte az idő, ismerni kell. Aki a múltat nem ismeri, a jövőt nem érdemli  – tartja a közmondás. A Kőrösi Csoma Sándorral kapcsolatos emlékkultúrának két fontos vonatkozása van: tudományos munkássága és személyiségének megismerése. „Ezért mondhatjuk, hogy személyében a tudóst tiszteljük, az embert pedig szeretjük ” – írja Terjék József az „Emlékek Kőrösi Csoma Sándorról” című kötetben. (Budapest, 1984)
     Dolgozatom, amelyet a legközelebbi Csoma konferencián szeretnék bemutatni, anélkül, hogy tudományos munkásságát mellőzze, főképpen Csoma Sándorra, mint az emberre koncentrálna és a nagy tudós személyiségének legfőbb vonásait szeretném feltárni és az utókor emlékezetébe vésni.
    Az emlékezet-kultúra jelentősége különösen napjainkban fontos. Értékeink megbecsülése és védelme, hagyományainak ápolása, nagyjaink emlékének fenntartása és továbbadása az utánunk következő nemzedéknek.
    Ne felejtsük el soha, hogy az idők változnak, de az igazi értékek megmaradnak.

Oldal megosztása Facebookon

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Scroll to Top