Párhuzamok Kőrösi Csoma Sándor, id. Szemerjai Szász Károly és Bolyai János között

Oláh-Gál Róbert

Három nagy refomkori tudós életét állítom párhuzamba: E három tudós: Bolyai János, Kőrösi Csoma Sándor és Szász Károly. A két nagy (talán legnagyobb), világhírű erdélyi tudósunk Bolyi János és Kőrösi Csoma Sándor, és közöttük a kapcsolatot valóban, a közvélemény előtt kevésbé ismert, Szász Károly jelenti. Szász Károly kiváló jogászprofesszor, államférfi, matematikus, nyelvész stb. volt. Ráadásul személyesen ismerte Kőrösi Csoma Sándort és Bolyai Jánost. Kőrösi Csoma Sándorral egy napon lett a Tudós Társaság tagja. Nagyenyeden egészen bíztos, hogy találkoztak, mert Szász Károly 1811 és 1815 között tógátus diák volta a kollégiumban, ahol Kőrösi Csoma Sándor 1814-ben fejezi be tanulmányait! E sorok írója több könyvet is írt Bolyai Jánosról és a tavaly jelent meg „A leghíresebb helyettes tanár: Szász Károly” c. Farkas Péterrel közösen írt könyvem. Úgy ítélem meg, hogy érdekes tanulmány e három nagy tudós életpályáját kronológiailag párhuzamba állítani. Sok érdekes tanulság vonható le: Csak a nagy tudományos tettek és alkotások maradnak meg az utókornak. Szász Károly nagy tetteket hajtott végre: Ő vezette be a szakokatást, Tőle származik a középiskolai oktatásunk reformja. Erdély politikai helyzetét is talán Ő látta legtisztábban és legvilágosabban és emelett igazi polihisztor is volt!
Kőrösi Csoma Sándor

1784. március 27-én született

1790-ben megkezdte tanulmányait az elemi iskolában.

1799-ben édesapjával felgyalogolt Nagyenyedre, és beiratkozott a Bethlen Kollégiumba, ahol „szolgadiákként” kezdte meg tanulmányait:

Szász Károly

1798. január 25. Született Vízaknán, ma Ocna Sibiului. Édesapja szemerjai Szász János királybíró, édesanyja kézdimartonosi Fülöp Debóra. Keresztapja Herepei János, keresztanyja Lászlófi Anna.

Bolyai János

1790-től Bolyai Farkas és ifj. báró Kemény Simon (1774–1826) a kolozsvári református kollégiumban folytatják a tanulmányaikat.
1792. október 2-án „ritka jelességű Examen tartaték” október 2–6 között. Akkor érettségiztek az Erdélyi Diéta előtt.

1802. december 21-én megkeresztelik Bolyai Jánost.
1803. január 9-án Bólyából, id. Bolyai Gáspár levele fiához Farkashoz, Kolozsvárra.

Végezetül annyit jegyeznék meg, hogy Bolyai Jánost életében semmilyen elismerésben sem részesült. Kőrösi Csoma Sándor valamilyen formában megérhette, hogy eszméit a tudományos világ befogadta és ez valamennyire id. Szász Károlyra is igaz. Mindkettő az MTA és több tudós társaság tagja volt. Bolyai János kéziratai még ma sincsenek telejesen feldolgozva, és ez részben igaz Szász Károlyra is, míg Kőrösi Csoma Sándor esetében kevés kézirata maradt fenn.

IRODALOM

  • Farkas Péter–Oláh-Gál Róbert: A leghíresebb helyettes tanár: Szász Károly., Pro-Print Könyvkiadó, Csíkszereda, 2019.
    Oláh-Gál Róbert: Párhuzamok Bolyai János és Kőrösi Csoma Sándor életében és munkásságában, in Kőrösi Csoma Sándor kötödések, Kovásznai Művelődési Ház Kiadása, , 2018.
    Oláh-Gál Róbert: Bolyai-breviárium, Scientia Kiadó, Kolozsvár, 2012.
Oldal megosztása Facebookon

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Scroll to Top