Fáklya és iránytű

Kőrösi Csoma Sándor emlékének ápolása Orbaiszéken

Ferencz Éva

„Mint kagyló testébe fogadott gyöngyét
(pedig valami véletlen áram sodorta),
óvom a szót, a hazulról hozottat.
Idegen csendben rügyezik ki bokra
„.
Magyari Lajos: Csoma Sándor naplója

Vajon lehet-e nagyobb elismeréssel adózni egy tudós elme munkássága előtt, mint születése után közel két és fél évszázad múltán emlékét életben tartani, s a keresést, a kutatást, melyért ő életét áldozta, folytatni? S lehet-e eredményesnek mondani azt a kutatómunkát, mely – miközben otthont, rokont, s gyökeret keres – egyre távolabbi dimenziókba vezet a fizikai valóságunkként megélt életterünktől, s egyre messzibb múltjába annak az időnek, melyet még hitelesnek ismer el a főáramú történelemkutatás? Lehet-e az otthon, rokon, s gyökérkereső kutatást sikertörténetnek nevezni, ha annak eredményeként egyre inkább az válik bizonyossá, hogy a magyar nép megmaradásának titka éppen azon múlott, hogy a könnyebb beilleszkedés helyett a nehezebb idegennek maradást választotta? Lehet-e számítani arra, hogy – miután a titokra fény derült – a jövő nemzedékei is felvállalják majd ezt a nehezebb, vagy, ha úgy tetszik, járatlanabb, s mért ne: járhatatlanabbnak tűnő utat? Uniósodó, globalizálódó, országhatárokat és nemzeteket összeolvasztó, nyugatnak fordult világunkban mibe kapaszkodjon az, aki nyugat helyett napkeletnek fordul, a beolvadás helyett az idegennek maradás bélyegét választja? Támaszt nyújthat-e a tudomány, mehet-e könyvek által elébb a világ, akad-e méltó utódja annak, akinek emléke előtt – útnak indulása 200. évfordulóján – ma is fejet hajt a világ?

Kovásznai gyökereimre való tekintettel büszkén mondhatnám: a fentebb felsorolt kérdésekre egyértelműen igen a válasz. Büszkén mondhatnám, ha nem a híres keletkutató, Kőrösi Csoma Sándor kapcsán kellene válaszolnom, akinek jellemétől bizonyára semmi sem állt távolabb, mint a büszkeség. Talán ez lehet a magyarázata annak, hogy, bár Orbaiszék lakói joggal lehetnek büszkék neves földijükre, Csoma Sándor emlékének ápolása mégsem a büszkeség, hanem a tőle örökölt konok kitartás, s a feladat nagyságához méltó alázat a jegyében öröklődik nemzedékről nemzedékre. Így lehetséges az, hogy Csoma Sándor szellemiségének, munkásságának méltatásán túl az emlékápolás ma is értékteremtő jelleggel bír a térségben. Amellett ugyanis, hogy a keletkutató nyelvész és tudós emlékére évente lélekemelő ünnepségek keretében helyezik el a kegyelet koszorúit Kovásznán és Csomakőrösön, ezek az ünnepségek jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy a vidéki kisváros országhatárokon átívelő kulturális, turisztikai és gazdasági kapcsolatokat alakítson ki, és egyfajta szellemi műhelyévé váljon a Csoma- és magyarságkutatásnak. Ennek az értékteremtő munkának pedig hosszú távon Orbaiszék határain túlmutató jelentősége lehet, amennyiben a közösség helyesen felismeri, és fontosságának megfelelően kezeli ezt a kultúrturizmusban rejlő potenciált.

Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) keletkutató neve sokak számára ismerősen cseng Orbaiszék településein, és ez természetes is, hiszen Csoma nevét viseli rendezvény, iskola, civil szervezet, utca, sőt falu is – Csomakőrös neve 1898 óta olvadt össze nagy szülöttének családnevével. Azt nem állíthatjuk, hogy mindenki tisztában van a Tibeti-angol szótár vagy a Tibeti nyelvtan fontosságával, sem tudós munkájának nemzetközi szintű elismertségével.

Azt viszont, hogy gyalogszerrel indult keletre megkeresni az őshazát, s hogy földi maradványait Dardzsilingben helyezték végső nyugalomra, mindenki tudja, amint azt is, hogy Kovászna város minden év áprilisában nagyszabású rendezvény keretén belül emlékezik meg Csomáról.

Orbaiszéken a Csoma emlékápolás bölcsője az iskola. Csomakőrös gyakori célpontja az iskolai kirándulásoknak, magára valamit is adó orbaiszéki tanító, osztályfőnök legalább egyszer elviszi az osztályát ide kirándulni. S ha Orbán Árpád székelyudvarhelyi szobrász szigorú tekintetű Csoma szobra nem is, a Csoma emlékszoba, szülői házának korhű replikája, és a nagy utazó élettörténetéhez fűződő legendák felkeltik a legfiatalabb látogatók figyelmét. Csomakőrös református templomában ma már nem csak márvány emléktábla őrzi emlékét, hanem a helybéli dr. Nagy Lajos Csoma-kutató kitartó munkássága eredményeként elkészült, díszes kivitelezésű Csoma családfa is. Az utóbbi három évtizedben Csomakőrös elemi iskolájában végzettek között talán nincs is olyan magyar gyerek, aki ne szavalt volna legalább egyszer a falu nagy szülötte tiszteletére szervezett rendezvényen.

A ma nevét viselő kovásznai líceum magyar diákjai is korán találkoznak Csoma emlékével. Bár 1984-ben – Csoma születésének 200. évfordulóján – a román hatóságok betiltották a megemlékező rendezvények szervezését, az iskola folyosóján már akkor méretes falitérképen (Gazdáné Olosz Ella néhai képzőművész-tanár munkája) végig követhető volt Csoma Sándor útja. A rendszerváltás után az iskola hivatalosan is felvette Kőrösi Csoma Sándor nevét, majd 2014-ben, a névadó ünnepség 25 éves évfordulóján szobrot állítottak az iskola udvarán a névadónak (Éltes Barna szobrász alkotása). Ilyenképpen talán nem túlzás azt állítani, hogy, hogy a Kovásznán, és környékbeli falvakban sorban felnövő nemzedékek számára Csoma Sándor ma is élő, követésre méltó példakép.

A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum – amint az a kisebb településekre általában jellemző, egyébként is fontos szerepet játszik a fürdőváros életében. Az iskola, akárcsak a város, kétnyelvű. A demográfiai adatok tükrében az is látható, hogy míg a románajkú lakosság száma nő, a magyarajkú lakók száma csökkenő tendenciát mutat. És, bár éppen ilyenkor van nagy szükség a példamutató fáklya-emberekre, egy, a magyar őshazát kutató székely tudós emlékének ápolása magas fokú diplomáciai érzéket és körültekintést igényel. A két nemzet közti egyik híd éppen az iskola, melynek magyar pedagógusai közül többen az oktató-nevelői munka mellett önkéntes művelődésszervezők, civil szervezetek alapítói, a Csoma emlékét ápoló rendezvények elkötelezett támogatói. És ez így is van rendjén, hiszen a kovásznai Csoma-kultusz egyértelműen összefonódik Gazda József, az iskola nyugalmazott tanára, műkritikus, közíró áldásos tevékenységével. Az ő kezdeményezésére alapították a meg a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületet, és szervezték meg rögtön a rendszerváltás után az első Csoma Sándor emlékének szentelt tudományos értekezletet.

A tudományos értekezlet célja sokrétű. Ezek közül elsőrendű a Kőrösi Csoma Sándor életútjának, munkásságának, és az évente meghirdetett témához kapcsolódó – és nem föltétlenül fősodratú – magyarságtörténeti, nyelvészeti, néprajzi, filozófiai kutatások bemutatása, melyeket aztán a konferencia után kötetbe szerkesztve több száz példányban terjeszt a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület szerte a világban. A három évtizedes múlttal rendelkező tudományos értekezlet fokozatosan nőtte ki magát összművészeti, és országhatárokon átívelő ünneppé, melyet ma már bel- és külföldi támogatással és vendégekkel szerveznek térségünkben páratlan összefogásban diplomáciai képviseletek, tudós társaságok, a helyi és megyei önkormányzat, történelmi egyházak, civil szervezetek, közművelődési intézmények, tanintézmények, és lelkes önkéntesek minden év áprilisában. A három napos ünnepség hagyományosan a város parkjában felállított Jecza Péter szobornál veszi kezdetét és a közigazgatásilag Kovásznához tartozó Csomakőrösön zárul.

A városi rendezvényekkel párhuzamosan az iskola diákjai is ünnepelnek. Rendhagyó órákra látják vendégül a tudományos értekezlet neves meghívottjait, diákkonferencián vesznek részt, és a magyarországi testvériskolai küldöttségekkel együtt lépnek fel a Csoma Napok gálaműsorán. A hagyományőrzés és értékátadás egyik legszebb példája az iskola volt diákjának, Konnát Árpád ELTE régész hallgatónak a története, aki középiskolai tanulmányai idején határozta el, hogy megjárja Csoma útját. Ez a terve 2018-ban vált valóra, amikor a Csoma Szobája Alapítvány önkénteseként Zanglában személyesen is hozzájárult a zanglai palota állagmegőrzési munkálataihoz. Úti beszámolóját azóta több száz fiatal meghallgatta határon innen és túl, s bizonyosak lehetünk felőle, hogy akad majd követője.

Mindent összevetve, méltán állíthatjuk, hogy a nagy előd évszázadok elteltével is fáklyavivője és iránytűje, megihletője és példaadója a közösségnek, melyből vétetett. A Kőrösi Csoma Sándor emléke által életre hívott Csoma-Napok Orbaiszék legidőtállóbb, s nemzetközi hírnevét tekintve legtágabb hatósugarú eseménye, és rangját csak emelni tudja a tény, hogy mindez egy olyan országban történik, ahol a kisebbségi jogok szavatolása közel sem elsőrendű fontosságú. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Csoma emlékápolás a jelenleginél jóval szélesebb körben is figyelmet érdemelne mind művelődési, mind gazdasági téren, hiszen a benne rejlő potenciál közel sincs kimerítve. Bízunk benne, hogy kitartó munkával, hosszú távú tervezéssel, megfelelő kapcsolatépítéssel tovább bővül az, ami ma a lehetőségek tárházaként körvonalazódik.

Megjelent a Háromszék-Orbaiszék Kollégium c. kötetben, 2019, Antológia Kiadó, Lakitelek, szerk. Gazda József, dr. Kisfaludi-Bak Judit

Oldal megosztása Facebookon

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Scroll to Top