Tagányi Károly (1856–1924) székelységgel kapcsolatos kutatásai

Bognár Szabina

„Erdélyben ők az egyetlen honfoglalók”
Tagányi Károly történész-levéltárnok méltatlanul elfelejtett tudósunk, akinek témaválasztása, „stylje” is jóval univerzálisabb volt, mint kortársaié, felfogása nagyban elütött a korabeli magyar történetírók többségétől. A munkája iránt végletekig elkötelezett tudósként a 19. század végén rendkívüli képességekkel és erudícióval próbált meghonosítani több, Európában szintén abban az időszakban indult kutatási irányzatot. Szerteágazó próbálkozásai (közülük kiemelhető az őt az Akadémiába bejuttató A földközösség története Magyarországon című tanulmánya) – a modern levéltártani rendező elvek adaptálásától a helytörténetírás tudományos megalapozásán keresztül a gazdaságtörténet meghonosításáig – azonban túl korainak bizonyultak, s így sokáig nem akadt követőjük. Legfontosabb újítása, hogy egyre szélesebb forráskört vont be vizsgálataiba; és lényegesnek tartotta a rokon tudományokkal (a néprajzzal, a nyelvészettel, a szociológiával, a közgazdaságtannal, a földrajzzal stb.) való szoros együttműködést. 

Tagányi Károly középkorászként az Árpád-kori társadalomról készült monográfiát írni, s ehhez gyűjtötte évtizedeken keresztül anyagait. Ennek során számos publikációban – érintőlegesen vagy a témának külön cikket szentelve – foglalkozott a székelyekkel, intézményeikkel, betelepedésük történetével, a székely joggal – sok tekintetben új szempontokkal és eredményekkel gazdagítva a székelység történetének kutatását.

Tanulmányomban Tagányi székelyekkel kapcsolatos kutatási eredményeinek számbavételére vállalkozom, érintve, de nem középpontba helyezve a székelyek eredetének kérdését is. Tagányi székelységgel kapcsolatos publikációinak, azok hatásának feldolgozásához ugyanakkor elengedhetetlen lenne a terjedelmes kézirathagyaték vonatkozó részeinek áttekintése, erre azonban most várnunk kell a gyűjtemények újbóli megnyitásáig.

Budaörs, 2020. április 2.

Bognár Szabina
tudományos főmunkatárs
Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet

Oldal megosztása Facebookon

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Scroll to Top