Megújult a Vung Tau-i (Vietnám)

Kőrösi Csoma sztúpa!

Egyesületünk nevében hálával és megbecsüléssel gondolunk mindazokra, akik Csoma Sándor emlékét szerte a világon őrzik és ápolják.
     Külön köszönet és hála a Magyarország Hanoi-i Nagykövetségének, és kiemelten Baloghdi Tibor nagykövet úrnak, hogy a Vung Tau városában található Kőrösi Csoma emléksztúpa újra régi pompájában őrzi neves szülöttünk emlékét.

Vietnámban, Szaigontól (mai nevén Ho Si Minh-város) 125 km-re délkeletre, a Vung Tau félsziget déli részén található a Kőrösi Csomáról elnevezett buddhista sztúpa. A sztúpáról szóló első tudósításokat Hetényi Ernő közölte a Buddhista Intézet lapjában, 1973-74-ben. Hetényi szerint a múlt század 20-as éveiben Budapesten létesült Buddhológiai Intézet tanárának, Rudolf Petri buddhista szerzetes munkájának és a Kaliforniából érkezett Roy C. Alexander adományának köszönhetően, 1972-ben épült fel a 7 méter magas, tibeti típusú sztúpa. Egy másik Hetényi közlemény szerint 1974. január 26-án bensőséges ünnepség keretében Buddha ereklyéket helyeztek el a sztúpában. A sztúpa szomszédságában működő Kőrösi Csoma (vietnami nevén: Bo-tat Csoma) nevét viselő buddhológiai intézet, – melynek aligazgatója Hetényi Ernő volt -, az amerikai megszállást követő háborúban elpusztult. Az épületről Zágoni Jenő 1984-es könyvében egy fotót is közölt.
     A sztúpát először Balázs Dénes földrajztudós kereste fel 1989-ben, a Bernard Le Calloc’h által szolgáltatott információk alapján. Balázs Dénes az útjáról a Földrajzi Közlemények 1991. októberi számában számolt be.
      A vietnámi sztúpa állapotáról és környékéről, 2010-ben elkeserítő leírás jelent meg egy magyar utazó blogjában (https://bencsikandrea.blog.hu).

Baloghdi Tibor, vietnámi magyar nagykövet 2024. február 25-én, az Egyesület Vezetőségének címzett levelében, arról számolt be, hogy 2023 márciusában kereste fel először a Vung Tau-i Kőrösi-sztúpát. Az építmény elhanyagolt állapotban volt, környezete szemetes és alig megközelíthető, állattartásra és szemétlerakónak használták. Feladatának tekintette, hogy ezt a magyarok számára fontos emlékhelyet az utókor számára megmentsék, és méltó környezetben állítson emléket keletkutató tudósunknak.
Baloghdi nagykövet úr örömmel tájékoztatta az Egyesületet, hogy a megye elöljáróival és a buddhista egyházzal folytatott tárgyalásainak eredményeképpen, a megye ez év februárjában felújította a Kőrösi sztúpát. Ezzel egyidőben a közvetlen környezete is rendezésre került, megtisztították a korábban felhalmozódott szeméttől, építési törmeléktől. A délkelet ázsiai térségben egyedülálló, a magyarok számára komoly kulturális értéket hordozó, immár méltó módon felújított Kőrösi emlékhely és környezete, megfelelő állapotba került.
     Nagykövet úr leveléhez a megújult sztúpáról, a 2024. februári látogatása során készült felvételeket csatolt.