Zene

Dunakeszi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola himnusza: Kőrösi Himnusz
Zenéjét Erős Csaba szerezte Áprily Lajos: A zarándok című versére.

A Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola névadójának folyamatosan ápolt kultusza a Kőrösi himnuszban érte el tetőfokát. Az erdélyi származású és lelkületű költő, Áprily Lajos gyönyörűséges verse provokálta az ötletet. Persze a megvalósuláshoz jó néhány feltételnek teljesülnie kellett. Feltétlenül szükség volt például egy ihletett, hozzánk kötődő zeneszerzőre. A csoda megtörtént. A tehetséges fiatal művész kolléganőnk, Csörsz Sándorné iskolánkban sokat idéző, régi ismerőse Erőss Csaba volt. Csodálatos dallamot komponált Áprily Lajos: A zarándok című versének három versszakára. Gyönyörű szavakkal, szívet-lelket megindító jelenetekkel, szenvedélyesen lírai dallammal megfestett zenei képet hozott létre. A Kőrösi himnusz éneklése iskolai rendezvényeinken a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola közösségéhez tartozásnak lélekemelő, katartikus élménye.
(Forrás: Az iskola honlapjáról – Harangozó Katalin: Elődök ajándéka az utódoknak)

(Forrás: Harangozó Katalin: Elődök ajándéka az utódoknak)

Olvass tovább: https://www.dunakeszikorosi.hu/jelkepeink/iskola-himnusz/

Kormorán – Székelyek szentje, CD
Alcím: Etűdök Kőrösi Csoma Sándor emlékére

1: Csomakőrösi csillagok
2: A nagyenyedi szolgadiák
3: Egyetem Göttingenben
4: A vöröstoronyi szorosban
5: A székelyek szentje
6: A vándor
7: Zangla kapujában
8: A phouktáli kolostorban
9: Dzsungária álma
10: A mocsárban
11: Az örökkévalóság ösvényén
12: A Himalája magyar remetéje

Sütő Zsolt: The Csoma Syndrome

An audiovisual installation dedicated to the life & work of Alexander Csoma de Kőrösi
Sounds based on field recordings made in the monasteries and villages of „Little Tibet”

Szemző Tibor: Az Ezüstmadár és a Biciklis

(Silverbird and the Cyclist ) Alexander Csoma Arborétum

A mű szövegkönyve Duka Tivadar 1885-ben Londonban megjelent Life and Works of Alexander Csoma de Körös címmel megjelent Csoma-biográfiájának felhasználásával készült. A mozi-koncert az Arborétum (2002) c. szvit, illetve Az élet vendége (2006) c. film zenei és képanyagából építkezik.

SZEMZŐ TIBOR honlapja

Szemző Tibor hanglemezek

Az ARBO -X Bandcamp-oldala

Ferenczes István verse – ének, zene: Orbán Ferenc
felvétel: HON stúdió, 2022.