Köztéri szobrok, domborművek, fafaragások

ANTAL KÁROLY (1909-1994) szobrász
– Kőrösi Csoma Sándor teljes alakú, álló mészkőszobra
. A Magyar Földrajzi Múzeum (2030 Érd, Budai út 4.) kertjében. Készült 1942-ben, a Magyar Földrajzi Társaság és a Turáni Társaság megbízásából, Cholnoky Jenő kezdeményezésére. Felirata: „Példája, hogy nehézség nincs, melyet erős akarat legyőzni képes ne volna” (Eötvös). Felavatták: 1984-ben.
– Kőrösi Csoma jakháton, bronzszobor. Pécs, Mecsekalja-Uránváros, Kőrösi Cs.-Dandár u. Felavatták: 1968. nov. 24-én. A szobrász, az utazót egy tibeti jakon ülve örökítette meg. A termetes állat hátán ülő Kőrösinek a távolba néző tekintete, mintha még a mai napig is a felkutatandó ismeretlen kultúrákat keresné. „Arcán férfias elszántság, alakján, tartásán a győztesek biztos nyugalma„. A szobor minden részlete aprólékosan kidolgozott munka, minek során a szobrász a hitelességre törekedve formálta meg a tibeti ruházatot, a jakot és a nyereg felszereléseit.
Kisméretű bronzterv, a kisplasztikát 1957-ben A Magyar Nemzeti Galéria vásárolta meg.
– Csoma a zanglai kolostorban, dombormű. Eredetileg az álló szobor talapzatára tervezte
– Csoma és a tudós láma, dombormű. Eredetileg az álló szobor talapzatára tervezte
Irodalom:
Dr. Kubassek János: Kőrösi Csoma Sándor szobra Érden, Földrajzi Múzeumi Tanulmányok, 1985. 1. sz., 11-18. oldal
Kubassek János: A Himalája magyar remetéje, 291 old.
Bernard Le Calloc’h: Kőrösi Csoma Sándor a magyar szobrászművészetben, in:
Kőrösi Csoma Sándor és magyar mítoszaink, 24-36. old. Kovászna, 2002
Szilágyi Ferenc: Kőrösi Csoma Sándor hazai útja, Akadémiai Kiadó, 1966

Fotó: http://pecs.varosom.hu/latnivalok/szobrok/Korosi-Csoma-Sandor-szobra.html

BOCSKAI VINCZE (1949- ) szobrászművész.
Kőrösi Csoma Sándor kopjafa. Felavatták: 1993-ban az érdi
Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola (Érd-Parkváros, Bajcsy-Zsilinszky u. 19-21.) aulájában. Az iskola 1993-ban vette fel a székely-magyar tibeti kutató nevét
Forrás: Beke György: Kopjafa Érden, Magyar Nemzet, 1993. május 11.

CZINEGE ISTVÁN (Dunakeszi, 1947- ) szobrász
Kőrösi Csoma Sándor mészkő büsztje. Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola (2120 Dunakeszi, Garas u. 26) első emeleti folyósólyán, a tanári szoba melletti díszhelyen találjuk. A mészkőből készült alkotás a klasszikus Csoma portrét mutatja be nekünk, amelyen a tudós nyelvész kissé ábrándos, távolba merengő tekintettel néz a végtelenbe. Az alkotó az 1984-ben, a iskola névfelvételének évében ajándékozta az intézménynek a szobrot.
Fotó: Hohner István a www.korosi-dkeszi.sulinet.hu/korosi2010/cikk.php?id=61

 

CSÍKSZENTMIHÁLYI RÓBERT (1940- ) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar éremművész, szobrászművész, érdemes művész. 
– Kőrösi Csoma Sándor bronzdomborműve az ELTE Kollégium (1118. Budapest, Dayka Gábor utca 4.) aulájában volt felállítva a nagy utazó születésének 200. évfordulójára (mára lebontották!). A dombormű 50×100 cm befoglaló méretű ovális alakú, homorú diszkosz. Belőle kissé kidőlve és magát a végtelen útra kényszerítve áll a vándor a hosszú út első harmadában. A csomakőrösi kis székely ház, szülőháza, felette a nagyenyedi Bethlen kollégium. A jobb oldali szélén hegyek felhők tarajosodnak, a távoli nyelv felhőre vésett betűivel álom és felhő milyen közel áll egymáshoz mígnem a felhők, hegyek feltornyosulnak egy tibeti lámakolostor hatalmas erődjévé. A két erősen dekorált, kibodrosodó véget középfelé keskenyedő útképződmény a diszkoszt két mezőre osztja egy felső nagyobb, és egy alsó kisebb szöveggel teleírt sima felületre. A domborműnek van egy másodpéldánya a Szentendrei Ferences Gimnáziumban.
Kőrösi Csoma Sándor emlékérem (1984), Buddhista Misszió, az érem hátlapján: „Homage To The Hungarian Bodhisattva Bicentenary” 
Kőrösi Csoma Sándor érem (1992), a székely tudós születésének 150. évfordulójára, Dunakeszi  Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola
Forrás: Ády http://www.kozterkep.hu/~/7761/#
Forrás: Dunakeszi Kőrösi Csoma Sándor Ált. Iskola Érmek, plakettek
leporello

CSÁVÁS CSABA (1956-) fafaragó.
rösi Csoma Sándor kopjafa a Dr. Mező Ferenc Gimnázium és Közgadasági Szakközépiskola megbízásából. 2008-ban a Csitkey István  által készített (1984-ben felavatott), elpusztult kopjafa mintájára. Nagykanizsa, a csónakázó-tó mellett.
Forrás: Gelencsér Gábor: Kőrösi Csoma-emlékhely Nagykanizsán, Földrajzi Múzeumi Tanulmányok, Érd, 1986, 2. sz., 63. oldal
Fotó forrása

CSORBA GÉZA (1892-1974) Kossuth-díjas szobrászművész.
A vándor, embernagyságú, bronz, vándorbotos, lépő alak. A szobor a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum (1068 Budapest, VI. kerület, Városligeti fasor 12.) kertjében áll, a hatvanas években készült. 1968-ban avatták fel.
Kőrösi Csoma Sándor, az örök vándor. A Magyar Pantheon számára készített állószobor
Magyar Bodhiszattva Csomát lótuszülésben ábrázoló alkotás, 30 cm. Buddhistawa of the Western World (A nyugati világ buddhista szentje). Átadta dr. Vályi Félix, elhelyezték: 1933. febr. 22-én a Taisho (Taishyo Mahayana) Egyetem szentélyében, majd a japán Nemzeti Múzeumba került.
Forrás:
Csuhai István http://www.kozterkep.hu/~/11224/#
Kelényi Béla A nyugati bodhiszattvától az örök vándorig: Csorba Géza Csoma-szobrai
Balázs Dénes: Megvan Kőrösi Csoma Sándor japáni szobra, Magyar Nemzet, 1981. február 25.

DABÓCZI MIHÁLY (1905-1980) szobrászművész.
Dabóczi Mihály teljes alakú, 240 cm magas kőszobra, anyaga gödemesterházi trachit. A Kárpát-medence első teljes alakú, közterületen elhelyezett Kőrösi Csoma-szobor. A szobor talapzatába egy eredeti pergamenlapra „Emlékeztető„-t falaztak be. Az emléklap vázolja a későbbi századok számára Kőrösi Csoma Sándor életét, munkásságát és a szobor felállításának körülményeit. A székely tudós nevét viselő Polgári Fiúiskolában emlékbeszédet mondott Kőrösi Csoma Gyula.  Felavatták: 1943-ben szeptember 26-án, a Kádárok bástyája mellett, a M. Kir. Állami Kőrösi Csoma Sándor Polgári Fiúiskola előtt. (középső kép) 1944 végén, a visszatérő román hatalom a szobrot ledöntötte, a fej letörött, a szobortestet a közüzemek udvarára menekítették. Az orvosi egyetem diákjainak követelésének köszönhetően (Toró Árpád) a Maros Magyar Autonóm Tartomány pártvezetése jóváhagyta a szobor újraállítását, és felkérték Kulcsár Béla szobrászt a fej újrafaragására. A szobrot új helyen a Vársétányon, a Mészárosok bástyája közelében állították fel 1962-ben. A bal oldali képen a szobor avatás látható, a Csomakőrösi Legényegylet küldöttei. A fotó Csoma Gyula (sz. 1934) és Nemes Gyula (sz. 1969) ajándéka.
Irodalom:
Nagy Lajos dr.: Kőrösi Csoma Sándor szobra Marosvásárhelyen. Háromszék, 2013. 04. 20.
Nemes Gyula: Kőrösi Csoma Sándor Marosvásárhelyen – A marosvásárhelyi Kőrösi Csoma Sándor szobor története a korabeli sajtó tükrében. In: Kőrösi Csoma Sándor Tegnapi és mai magyarság, KCSSKE, Kovászna, 2019, 28-45. old.

DOMONKOS BÉLA (1934- ) Magyar Örökség Díjas szobrászművész.
– „Kőrösi Csoma Sándor, a magyar  bodhiszattva„. Készült 1974-ben, a tudós születésének 190. és bodhiszattvává avatásának 90. évfordulójára, Hetényi Ernő útmutatásai alapján,  buddhista ikonográfia előírásainak megfelelően. Eredetileg a budapesti Buddhista Misszió Budapest VIII. ker., Múzeum utca 5. szám alatti helyiségében volt elhelyezve. 1996-ban jutott vissza Érdre és Hetényi Ernő felajánlására a Magyar Földrajzi Múzeum tulajdonába  került. A Kőrösi Csoma Sándor szobráért a Kőrösi Csoma Sándor Intézet díszdoktori címmel tüntette ki. A fotó, az Estéli-Hetényi által összeállított dokumentációs kötetének borítóján látható. Képeslap formátumban is megjelent.
– Kőrösi Csoma Sándor mellszobra, művész honlapja szerint 1996-ban készült és magántulajdonban van.
Forrás: Kubassek János: A Himalája magyar remetéje, 289. old.
Domonkos Béla szobrászművész honlapja

ÉLTES BARNA (1981- ) szobrászművész
Kőrösi Csoma Sándor mellszobor, a Pro Csoma Kőrös Egyesület Kovászna Megyei Tanácsánál megnyert pályázatából állították, a kovásznai iskola udvarán 2014-ben.

Tudósítás a szoboravatásról

ERŐSS JÁNOS (1921-1997) székely muzeológus, tanár és csontfaragóművész.
– Kőrösi Csoma Sándo
r. Kisplasztika, Bivalybika-szarv, 23x14x7 cm. A művész tulajdonában, Sepsiszentgyörgy. Ábrázolás: Kőrösi Csoma Sándor íróalakja, az oldalakon karcolásos díszítés; a gyermekkori és dardzsilingi emlékek.
Forrás: E.J.: Csontfaragványok. Kiállítás. Sepsiszentgyörgy, 1974. május.;
Erőss János.: Csontfaragásai. Kiállítási katalógus. Korunk Galéria, Kolozsvár 1979. júl.

– Enyed című fából készült dombormű alkotása (1973, 77x34cm., J.I. tulajdonában) szerepel a Zágoni-féle bibliográfiában.
Forrás: Zágoni Kőrösi Csoma Sándor Dokumentáció, 1118.
A művész életrajza

GERGELY ISTVÁN (1993-2008) képzőművész, szobrászművész
Kőrösi Csoma Sándor dombormű
A művész életrajza

HOLLÓ BARNABÁS (1865-1917) szobrász. Kőrösi Csoma Sándort ábrázoló márvány mellszobra a Magyar Tudományos Akadémia épületében (Roosevelt tér), Ruszt József költségén készült. 1909-ben készült el, május 24-én helyezték el az ülésteremben. Később az első emelet folyosójára tették át, az ülésterem két ajtója közé. Jelenleg a földszinten van, a keleti gyűjtemény bejáratától balra. A második világháborúban, Budapest bombázásakor enyhén megsérült, de nyomtalanul restaurálták. A szoborról három bronz másolat készült, Bernard Le Calloc’h szerint. Az egyik másolat Kalkuttában van (Bengáli Ázsiai Társaság székháza, 1910), a második Nagyenyeden (Bethlen Kollégium, 1912 A fotót Fogarasi Erzsébet, volt enyedi diák küldte!) és egy harmadik a gyömröi Általános Iskolába került, rejtélyes körülmények között. Állítólag ezt 1918-ban egy árverésen eladták, valószínű olyan valaki vette meg, akinek köze volt Gyömrőhöz. Bernard Le Calloc’h feltételezése szerint talán a Teleki család egy sarja, akiknek kúriájuk volt Gyömrön. Ez utóbbinak mai helye ismeretlen.
Forrás: Bernard Le Calloc’h: Kőrösi Csoma Sándor a magyar szoborművészetben, 24-36 old., 2002, KCsS és magyar mítoszaink, Kovászna

JAKABOS ISTVÁN ( – ) kézdivásárhelyi naiv faragóművész
– Nagy út.
Fából készült dombormű, Kolozsvár, 1973, 77×34 cm. J.I. tulajdonában
Enyed. Fából készült dombormű,, Kolozsvár, 1973, 77×34 cm. J.I. tulajdonában
Csoma Bodhiszattva. Fából készült dombormű,, Kolozsvár, 1973, 77×34 cm. J.I. tulajdonában
Zanglai lámakolostor. Fából készült dombormű,Kolozsvár, 1973, 77×34 cm. J.I. tulajdonában
Forrás: Zágoni Jenő Kőrösi Csoma Sándor bibliográfia, Kriterion, 1984. 142-143 old.

 

JECZA PÉTER (1939-2009) emlékműszobrász.
Kőrösi Csoma Sándort ábrázoló bronzszobra Kovászna város főterén áll. Felállították 1969. április 6-án. Készült: 1969-ben, Temesváron.

KAMOTSAY ISTVÁN (1923-1993) Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész.
Kőrösi Csoma Sándor mellszobra, mészkő, 70 cm 1981-82, Balatonfüred, Rabindranath Tagore sétányon. Az alsó fényképen a Dunakeszi Általános Iskola aulájában elhelyezett terrakotta anyagból készült mellszobor látható. Az ifjú Kőrösi Csoma Sándort ábrázolja, a nyelvész Tibet-kutató alakja mindenki számára felismerhető. Az alkotó 1984-ben, az iskola névfelvételének évében ajándékozta az intézménynek a szobrot Az 5/4-es mellszobor mintázata azonos a művész balatonfüredi mészkő alkotásával. Az utazót szülőföldje korhű ruházatában, -fiatalon – tettre kész eltökéltséggel ábrázolja az alkotó.
Forrás:
http://www.kozterkep.hu/~/19435/Korosi_Csoma_Sandor_Dunakeszi_1984.html#

KAMPFLI JÓZSEF (1939- ) szobrász. Kőrösi Csoma Sándor bronz mellszobor. A tóalmási általános Iskola 1992-ben vette fel Kőrösi nevét. 1993-ban avatták fel Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Községi Könyvtár (2252 Tóalmás, Béke u. 27. )
Forrás: A község honlapja
Dobó Ilona honlapja

KOCSIS ELŐD (1947- ) szobrászművész alkotását Kőrösi Csoma Sándort ábrázoló mellszobor. Felavatták 2012. 04.03-án. A kompozíció, a posztamensen álló szoborból és a mögötte lévő életfában, oszlopban végződő részből áll, egy kis dombra, úgynevezett épített kurgánra lett helyezve. A szobor alá, egy időkapszulában gyerekek rajzait s írásait rejtették el, amit huszonöt év múlva lehet csak megbontani és felnyitni.
Kőrösi Csoma Sándor Kéttannyelvű Általános Iskola,
(1091 Budapest, Ifjúmunkás u. 13.)
Forrás: Kocsis Nagy Noémi
http://artificium-artis.blogspot.hu/2012/04/kocsis-elod-szobraszmuvesz-korosi-csoma.html

KRISTÓF (KOVÁCS) LAJOS (1947- ) szobrász és fotóművész. Kőrösi Csoma Sándor mellszobra (gipsz)
a volt Pataki Művelődési Központ aulájában található. A posztamensen álló mellszobor gipszből készült, és bronzszínűre festették. Az alkotást hátoldalán ‘Kovács Lajos 1984′ felirat van (A művész nevet változtatott). 2011. január elsejétől a Pataky Művelődési Központ a korábbi Kőbányai Gyermek- és Ifjúsági Szabadidő Központtal összevonva Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ néven működik. Ezt megelőzően a Cserkész utcai Általános Iskolában volt felállítva.
Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ (1105 Budapest Szent László tér 7)
Forrás – Leírás-fotó (Ády) http://www.kozterkep.hu/~/18653/#
Kristóf Lajos szobrász, fotóművész honlapja

KRASZNAI JÁNOS (1930- ) szobrász.
Kőrösi Csoma Sándor dombormű az érdi 
Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola (Érd-Parkváros, Bajcsy-Zsilinszky u. 19-21.) folyosóján található. Avatása 1999-ben volt. Az iskola 1993-ban vette fel a székely-magyar tibeti kutató nevét.
Fotó forrása szoborlap.hu

KŐ PÁL (1941- ) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas szobrászművész
– Kőrösi Csoma Sándor emlékére. Bronz dombormű, a tudóst kolostori szobájában, ülve ábrázolja. Felavatták az iskola névadásán 1984-ben. Budapest, XVII. ker., Akácvirág u. Általános Iskola
Kőrösi Csoma Sándor (bronz, 1984, Tibet)
Kőrösi Csoma Sándor (Dardzsiling, 1983)

LENGYEL ISTVÁN (1952-) szobrászművész, tanár. Kőrösi Csoma Sándor a zanglai kolostorban című bronz domborművét, a dunakeszi iskola bejárati homlokzati falán találjuk . Az alkotó Csoma életének azon szakaszát ábrázolja, amikor a világtól elvonulva a tibeti nyelv megismerésének szenteli életét. Az alkotást 2003-ban, az iskola fennállásának 25-dik évfordulóján avatták fel. Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola (2120 Dunakeszi, Garas u. 26)
Fotó: Hohner István a www.korosi-dkeszi.sulinet.hu/korosi2010/cikk.php?id=61

Minden jog fenntartva@dr. Flórián Csaba2020

Kőrösi Csoma Sándor Egyesület

Cím: 525200 Kovászna, Piliske utca 2 sz., Románia
Email: info@csomaegyesulet.hu
Tel.: +40 724 541 246

IMPRESSUM

Felelős Kiadó: Ferenczné Szőcs Éva
Szakmai tartalomfejlesztés: Flórián Csaba
Webdesign: Keresztes Jenő

Kőrösi Csoma Sándor Alapítvány

Adószám: 18056594-1-42
Cím: 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B.
Alapítványunk számlaszáma:
11742104-20025919-00000000

Az 1990-ben létrehozott alapítvány eredeti céljai között szerepelt egy Emlékház létesítése Csomakőrösön, Múzeum és dokumentációs központ alapítása Kovásznán, Csoma-kutatások ösztönzése, az anyanyelvi kultúra ápolása a nagy tudós szülőföldjén.

Feliratkozás hírlevélre

Szeretne mindig időben értesülni a legújabb hírekről, eseményekről, bejegyzésekről?

Kérjük iratkozzon fel hírlevelünkre!




Scroll to Top